Stockholms auktionsverk Podcasts
Idag diskuterar era vänner kvinnligt ledarskap med Li Pamp, vd på anrika Stockholms auktionsverk. Hon delar med sig av råd och dåd till era värdar och menar att även om man hållit sen 1674, så kan man alltid bli bättre.
Dagens cigarr: The Griffin's Classic Perfecto
Producerat av Eric Palmcrantz, Figaro Music & Media Group.
Konstnären Axel Törneman var en av huvudpersonerna i den moderna konstens genombrott i Sverige kring 1900-talets början. I det här avsnittet berättar konstvetaren Lena Holger om hur utbildningar och resor formade hans väg in i det nya. Från studierna på Valand i Göteborg till åren i München, Dachau och Paris och tillbaka till Sverige speglar Törneman de dramatiska förändringarna i konsten kring sekelskiftet 1900.
Du finner Axel Törneman och modernismen samt Bokförlaget Stolpes övriga utgivning hos Bokus.se, dessutom till 20 procents rabatt med koden STOLPE20.
Foto: Stockholms Auktionsverk
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Shirin ringer upp Li Pamp, VD för Stockholms Auktionsverk. Känd från tv, antiknörd, nyfrälst yogi, mamma till fyra söner, älskar död materia och vaknar tantigt tidigt, aldrig efter klockan sex. Vi snackar såklart morgonrutiner, pannkaksfrukostar, financial times weekend, Lis bästa egenskap som chef, om andning och dykning, den lite otippade historien om hur hon började jobba med konst och när hon mår som allra bäst. Ett fint samtal om konst, livet, hälsa och om mötet med människor.
Vår uppskattade podcast Fika med Gärsnäs med programledaren Stefan Nilsson har nu kommit till sitt tredje avsnitt. Där tar Stefan en kaffe och en pratstund med Li Pamp, vd för Stockholms Auktionsverk sedan i somras. Hon är känd för den stora allmänheten som programledare i tv:s Antikdeckarna, Antikmagasinet och som expert i Antikrundan. Hennes specialitet är 1900-talsdesign, möbler och konsthantverk, en tung röst i återbrukets mediala landskap. Det är ett spännande samtal mellan två insiders.
I dagens avsnitt får podden besök av Joakim Geiger från Stockholms auktionsverk, som berättar om en jubileumshumidor, signerad Fidel Castro. Den togs fram när Partagas fyllde 155 år och den kommer nu att säljas till högstbjudande. Anders börjar spara pengar och Johanna bjuder på gissa vad?
Dagens cigarr: Partagas Serie "D" No 6
Inför publik (äntligen!!!) så spelade Lantzkampen in programmet på Lund Comedy Festival!
Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.
Laguppställningen i Lantzkampen: Li Pamp & Henrik Johnsson mot Heidi Avellan & Moa Berglöf!Lundasonen och stjärnproducenten Henrik Johnsson tävlar tillsammans med antikexperten och VD:n för Stockholms auktionsverk Li Pamp! De möter Sydsvenskan-stjärnorna Heidi Avellan, politisk chefredaktör, och Moa Berglöf, ledarskribent för tidningen samt tidigare politisk talskrivare.
En ruskigt rolig omgång av Lantzkampen i P1 som bjuder på allt från spruträdda 90-talister, kaffesugna småbarn och den helt nya ronden "Räkna med Lantzkampen".
Lantzkampen i P1 är en frågesport om veckans nyheter
Det blir även omgångar som Stämmer påan, ett kort glosförhör och populärkulturella referenser - vilken låt gömmer sig egentligen i Annie Lööfs sommartal?Så går det till: Två lag, med två personer i varje, tävlar om vem som mest hängivet har följt med i veckans nyhetsrapportering.
Programledare är som alltid Annika Lantz och eftersom Sara är borta på skrivarläger så är domare istället denna gång programmets redaktör Niklas Runsten.
Hör du något lustigt i nyheterna som du tycker skulle passa i Lantzkampen - hör av dig till oss! Mejl: [email protected]